Toczenie CNC to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem CNC.

W celu dopasowania oferty do Państwa potrzeb firma ANBI-TECH S.C. postawiła na wydajne i nowoczesne technologie pozwalające na efektywne przetwarzanie materiału, w tym toczenie CNC. Produkujemy detale metodą obróbka skrawaniem CNC.

Tokarki światowej klasy producentów: CNC – DOOSAN GILDEMEISTER DMG MORI SEIKI oraz konwencjonalne – PORĘBA TUR pozwalają nam na wykonywanie najbardziej skomplikowanych i precyzyjnych komponentów, które cechuje wysoka jakość i funkcjonalność.

Obrabiamy elementy o następujących gabarytach:

 • toczenie CNC
  Ø max toczenia = 465 mm; L max = 1000 mm
 • toczenie CNC – automaty tokarskie -6osi
  od Ø10mm do Ø32mm
 • toczenie uniwersalne
  Ø max toczenia = 650 mm; L max = 3000 mm

wykonane z takich materiałów jak:

 • Tocznie CNC ze stali nierdzewnej – detale toczone ze stali nierdzewnych,
 • Tocznie CNC ze stali – detale toczone ze stali węglowych,
 • Tocznie CNC mosiądzu – detale toczone z mosiądzu,
 • Tocznie CNC aluminium – detale toczone z aluminium
 • Tocznie CNC tworzyw sztucznych – detale toczone z tworzyw sztucznych.

Wykonując toczenie CNC zachowujemy najwyższe standardy obsługi. Wdrożony system zarządzania jakością ISO 9001: 2009 pozwala nam na stałe monitorowanie i udoskonalanie procesów zmierzających do zwiększenia efektywności i wydajności działania firmy, co w efekcie przekłada się na satysfakcję naszych Odbiorców.

W zakres naszych usług wchodzi także frezowanie CNC i wycinanie CNC.

Nasza firma świadczy usługi toczenia CNC na wysokim poziomie i z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Jedną z nich jest toczenie CNC.

Toczenie CNC jest innowacyjną i nowoczesną formą obrabiania przedmiotów, z uwagi na komputerowe wspomaganie procesu. Dzięki temu można otrzymać w krótkim czasie dużą ilość takich samych elementów końcowych, wyróżniających się wysoką jakością.

Czym jest toczenie CNC?

W ogólnym rozumieniu toczenie CNC jest wyspecjalizowanym procesem produkcyjnym polegającym na obróbce danego materiału. W procesie tym materiał obrabiany jest trzymany przez uchwyt i obracany wokół osi. W tym czasie narzędzie skrawające (nóż) jest dosuwany do materiału, w celu usuwania (skrawania) jego zbędnej części, a w efekcie uzyskania pożądanego kształtu. Kluczowe w procesie toczenia CNC jest takie przesuwanie narzędzia skrawającego wzdłuż materiału, aby udało się uzyskać zamierzony wynik.
Materiał poddawany obróbce może być (i na ogół jest) okrągły, chociaż zdarzają się też materiały kwadratowe lub sześciokątne. Długość obrabianego materiału może być różna i zależy od możliwości obrabiarki.

Każda tokarka CNC posiada swój zestaw narzędzi sterowanych komputerowo. Im większą liczba narzędzi dysponuje urządzenie, tym większa jest liczba opcji obrabiania materiału.
Niektóre maszyny CNC mogą w dowolnej chwili zatrzymać rotację obrabianego materiału, aby wykonać dodatkowe funkcje, takie jak na przykład:

 • wiercenie otworów;
 • wiercenie szczelin;
 • frezowanie powierzchni.

Wykonywane przez naszą firmę usługi toczenia materiałów obejmują toczenie precyzyjne. Szeroki asortyment nowoczesnych tokarek CNC pozwala produkować elementy z różnych materiałów. Oferujemy połączenie wiedzy z najnowszą technologią, co pozwala nam na otrzymanie produktów z wąską tolerancją. Dzięki temu możemy produkować wydajne produkty o wysokiej jakości.

Frezowanie a toczenie CNC – podobieństwa i różnice

Oferowane przez nas usługi frezowania i toczenia mają pewne różnice. Ponieważ te usługi są pozornie podobne, a naszym klientom zdarza się je mylić, prezentujemy opis obydwu. Czym się różni obróbka skrawaniem: frezowanie i toczenie?

Frezowanie CNC odbywa się za pomocą frezarki sterowanej numerycznie. Korzysta ona z poleceń zapisanych w postaci programu komputerowego. Każdy kod wprowadzony do programu odpowiada za określoną funkcję wykonywaną przez urządzenie. Po wprowadzeniu wszystkich kodów do programu CNC, którego celem jest obróbka przygotowanego materiału, obrotom ulega nie materiał, ale frez. Kręci się on wzdłuż osi, a po zetknięciu z materiałem tnie i formuje go. Celem obróbki jest dopasowanie materiału do wymiarów zgodnych z napisanym programem komputerowym.
Frezarką CNC sterować można na dwa sposoby: komputerowo lub ręcznie.

 • Sterowanie komputerowe umożliwia maszynie dokonywania precyzyjnych cięć wymaganych przez użytkownika.
 • Sterowanie ręczne pozwala operatorowi na kontrolę (zwolnienie lub przyspieszenie) procesu produkcji.

Toczenie CNC różni się od frezowania. Opiera się również na programach komputerowych, ale tutaj tworzony jest nieco inny produkt końcowy. W procesie tym narzędzie tnące przesuwane jest równolegle do obrabianego materiału. Jednak w tym przypadku to materiał jest obracany z ustaloną prędkością, zaś narzędzie tnące przesuwa się tworząc nacięcia o dokładnych głębokościach i średnicach.
Toczenie CNC może być stosowane na zewnątrz materiału w celu osiągnięcia okrągłego kształtu lub po stronie wewnętrznej celem utworzenia okrągłego wgłębienia w wybranym materiale. Dzięki znacznej automatyzacji procesu toczenia CNC, możliwa jest realizacja w sposób szybszy i dokładniejszy, niż w przypadku ręcznego toczenia tokarką.

Na czym polega toczenie w metalu?

Toczenie metali jest formą obróbki, która polega na usuwaniu niepotrzebnego materiału z obrabianego przedmiotu. W procesie tym potrzebne są: tokarka z narzędziem tnącym oraz przedmiot obrabiany.
Elementem obrabianym jest kawałek obrabianego materiału, przymocowany do uchwytu maszyny, obracający się z dużą prędkością.
Nóż jest zazwyczaj jednopunktowym narzędziem tnącym zamocowanym w maszynie. Narzędzie tnące przybliża się do obrabianego przedmiotu, przez co odcina się część materiału w postaci wiórów, aż do uzyskania pożądanego kształtu.
Przy pomocy toczenia wytwarza się części obrotowe posiadające cechy takie jak otwory, wyżłobienia, gwinty, zwężenia i różne stopnie średnicy.
Toczenie może być używane jako proces kolejny z rzędu zadań, udoskonalający części wyprodukowane w innych procesach.

Toczenie aluminium

Toczenie aluminium nie jest trudne, ale przy tej czynności należy pamiętać o tym, aby materiał był obracany z dużą prędkością. Pewną zasadą toczenia jest dobór szybkości toczenia w stosunku do twardości materiału. Im twardszy materiał, tym wolniejsza prędkość obrotowa. Ponieważ aluminium należy do miękkich materiałów to prędkość obracania tokarki powinna być bardzo duża. W zależności od używanej tokarki może pojawić się konieczność użycia maksymalnej prędkości.
Należy pamiętać, że przy obracaniu długiego kawałka aluminium mogą wystąpić problemy z chwiejącą się końcówką. Należy wówczas przyjąć, że nie można wystarczająco dokładnie obrobić przedmiotu dłuższego niż trzykrotność jego średnicy.

Toczenie miedzi

Obróbka CNC miedzi jest specjalistyczną obróbką elementów miedzianych z zaprojektowanych przez klienta półfabrykatów, półproduktów miedzianych lub prętów. Niestety miedź jest bardzo trudnym w obróbce metalem, zaś jego obrobienie wymaga specjalistycznej wiedzy na temat tego procesu. Aby poprawić skrawalność, często zamiast czystej miedzi używa się stopów miedzianych, szczególnie gdy na zamówienie mają być wykonane skomplikowane prace. Przy takiej obróbce istotna jest niezbędna wiedza i doświadczenie w obróbce miedzi.

Toczenie plastiku

Obróbka oraz toczenie tworzyw sztucznych wymagają doświadczenia i specyficznych procesów obróbki, ze względu na wąskie tolerancje. Takie elementy jak: łożyska, tuleje, uszczelki i prowadnice muszą być wykonane z wysoką precyzją. Dlatego też w praktyce dokonujemy starannej obróbki tych elementów, dzięki zdobytemu doświadczeniu w toczeniu plastiku.

Toczenie poliamidu

Toczenie poliamidu jest trudnym procesem, podobnie jak toczenie plastików. Wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, jednak lata pracy pozwoliły nam na jego zdobycie i zajęcie się tą obróbką.

Toczenie stali nierdzewnej

Praktyka pokazuje, że stal niskowęglowa jest bardziej miękka i łatwiejsza w obróbce niż stal stopowa. Od twardości materiału zależy jego skrawalność, tak więc twardość jest bardzo ważną cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu prędkości posuwów. Stal nierdzewna należy do stali stopowych, zaś pierwiastkiem stopowym jest zazwyczaj chrom. Tworzy on tlenek na powierzchni, co zwiększa odporność materiału na korozję. Do produkcji stali nierdzewnej wykorzystuje się również inne rodzaje pierwiastków stopowych, takie jak nikiel i węgiel. Elementy stopowe różnią się między sobą. Stale nierdzewne charakteryzują się więc nie tylko wysokim stopnie utwardzenia, ale też niskim współczynnikiem odprowadzania ciepła.

Toczenie wałów

Jednym z typowych zabiegów technologicznych realizowanych na obrabiarce jest toczenie zewnętrznych powierzchni walcowych. Do tej czynności używane są tokarki, które pozwalają na uzyskiwanie brył obrotowych. Dzięki możliwościom współczesnych tokarek CNC możliwe jest przeprowadzenie bardzo dokładnej obróbki metalu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie między innymi wałków.