Frezowanie CNC.

ANBI-TECH zajmuje się produkcją, wykorzystywanych we wszystkich gałęziach przemysłu, elementów z tworzyw sztucznych, aluminium i metali na automatach frezerskich CNC. Produkujemy detale metodą obróbki skrawaniem CNC.

Nasz nowoczesny i stale powiększany park maszynowy bazuje na sterowaniu FANUC, SINUMERYK, HEIDENHAIN.

W naszej pracy wykorzystujemy wysokowydajne zarówno centra frezerskie, jak i konwencjonalne frezarki światowej klasy producentów, takich jak: DOOSAN, ENSHU, HECKERT JAFO, KIMLA dzięki czemu frezowanie CNC jest wykonywane w najnowocześniejszy sposób.

Nasze możliwości obróbki skrawaniem CNC:

 • Frezowanie CNC 3d 3-osiowe
  •   1020x540x510mm
 • Frezowanie CNC 4d 4-osiowe
  •   600x600x500mm
 • Frezowanie CNC 5d – 5osiowe
  •   fi.500x450mm
 • Frezowanie konwencjonalne
  •   1600x400x510mm
 • Frezowanie CNC Ploter – frezowanie CNC aluminium – frezowanie CNC tworzyw
  •  3100x1700x350mm

Oferujemy Państwu szeroką gamę produktów, w tym:

 • Frezowanie CNC stali nierdzewnej – detale frezowane ze stali nierdzewnych,
 • Frezowanie CNC stali – detale frezowane ze stali węglowych
 • Frezowanie CNC mosiądzu – detale frezowane z mosiądzu,
 • Frezowanie CNC aluminium – detale frezowane z aluminium,
 • Frezowanie CNC tworzyw sztucznych – detale frezowane z tworzyw sztucznych.

Produkcja komponentów odbywa się według powierzonych nam przez Klienta wzorów i dokumentacji technicznej. Zapewniamy konkurencyjne ceny oraz najwyższą jakość usług CNC.

W zakres naszych usług wchodzi nie tylko frezowanie CNC, lecz także toczenie CNC i wycinanie CNC.

 

W celu poprawnego opisania zamówienia(zapytania ofertowego), poniżej znajdują się podstawowe pojęcia i informacje dotyczące frezowania CNC.

W wielu dziedzinach przemysłu (na przykład obróbce metalu przy pomocy obrabiarek sterowanych numerycznie – CNC) i usług coraz większą rolę odgrywają technologie komputerowe oraz robotyka. Jest to nieunikniony proces, gdyż ludzie dążą do tego, aby minimalizując koszty pracy, wykonywać ją sprawniej, efektywniej i bezpieczniej. To co kiedyś wykonać musiał zespół wykwalifikowanych rzemieślników pod nadzorem osoby kontrolującej ich pracę, teraz mogą wykonać maszyny. Nie trzeba już grupy rzemieślników, latami zgłębiającymi tajniki rzemiosła, bo zamiast nich pojawili się programiści i operatorzy maszyn. Ich zadaniem jest obsługa i nadzór nad powierzonymi im urządzeniami.

W przemyśle maszynowym jednym z najważniejszych urządzeń jest frezarka CNC. Ma ona szerokie zastosowanie, gdyż umożliwia bardzo sprawną obróbkę elementów, dzięki użyciu specjalnie wyprofilowanych narzędzi nazywanych frezami.

Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC zalicza się do jednego z rodzajów obróbki skrawaniem. Narzędzie wykonuje ruch obrotowy. Ruch posuwowy również może być wykonywany przez przez frez, ale też i przez przedmiot obrabiany. Innymi słowy frezowaniem będziemy nazywać rodzaj powierzchniowej obróbki skrawaniem, wykonywanej przez liczne ostrza tnące, składającej się na narzędzie skrawające.

W czasie pracy jedynie część ostrzy poddana jest obciążeniom, dlatego ich praca nie jest ciągła i są one lepiej chłodzone. Jednak zmiany grubości skrawanej warstwy powodują zmienne obciążenia ostrza, a przez to skracają ich żywotność.

Rodzaje frezarek

Frezarki dzielimy na dolnowrzecionowe i górnowrzecionowe. We frezarkach górnowrzecionowych wrzeciono znajduje się pod stołem, zaś w przypadku dolnowrzecionowych pod stołem. Oprócz tego występują również frezarki pionowe, poziome oraz uniwersalne. Różne są również frezy, a ich dobór ma bardzo duże znaczenie. Do wyboru są różne kształty i wielkości, a wykonane mogą być na przykład ze stali, węglika spiekanego lub być pokryte płytką diamentową.

Techniki frezowania

Techniki frezowania można oprzeć o różne kryteria i tak wyróżniamy:

Kryterium kinematyczne

 • Frezowanie współbieżne – podczas tego frezowania krawędzie ostrzy przemieszczane są zgodnie z ruchem posuwistym obrabianego materiału. Jest to bardzo precyzyjny sposób, gdyż cięcie zaczyna się w określonym punkcie, zaś wióry usuwane są za frezem. Wadą takiego rozwiązania są duże siły działające na frez, dlatego musi być on wykonany z materiałów o dużej twardości. Wymagane są też odpowiednie obrabiarki z kasowaniem luzu.
 • Frezowanie przeciwbieżne – charakteryzuje się tym, że krawędzie ostrzy (które są dociskane do materiału) poruszają się przeciwnie do ruchu posuwistego obrabianego materiału. Na początku występuje zjawisko ślizgania się frezu po obrabianym materiale, a dopiero później frez wwierca się w materiał. Zaletą te techniki są występujące mniejsze wibracje niż we frezowaniu współbieżnym.

Kryterium konstrukcyjne

 • Frezowanie pełne – zwane jest trzystronnym, ponieważ powstają przy nim jednocześnie trzy powierzchnie obrobione.
 • Frezowanie niepełne – inaczej zwane dwustronnym, jednoczenie obrabiane są dwie powierzchnie.
 • Frezowanie swobodne – czyli jednostronne, powstaje tutaj jedna powierzchnia obrobiona.

Kryterium technologi frezowania

 • Frezowanie walcowe (obwodowe) – tutaj oś frezu zajmuje położenie równoległe do powierzchni obrobionej
 • Frezowanie czołowe – oś frezu zajmuje położenie prostopadłe do powierzchni obrobionej
 • Frezowanie skośne – oś frezu znajduje się pod kątem w stosunku do powierzchni obrobionej.

Frezowanie CNC – to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem CNC. Wyróżniamy następujące formaty frezowania CNC:

 • Frezowanie 2D – jest to płynna obróbka materiału w osiach XY.
 • Frezowanie 3D – jest to płynna obróbka materiału w osiach XYZ, jednoczesny ruch w trzech osiach.
 • Frezowanie 4D – jest to płynna obróbka w osiach XYZA, jednoczesny ruch w trzech osiach + dodatkowa oś A.
 • Frezowanie 5D – jest to płynna obróbka w osiach XYZAC.
 • Frezowanie CNC Aluminium i tworzyw sztucznych – jest to obróbka materiału z użyciem wysokoobrotowych wrzecion. Aktualnie posiadamy maszyny CNC z wysokoobrotowymi wrzecionami dedykowanymi do obróbki aluminium miedzi mosiądzu i tworzyw sztucznych PTFE.

Zalety frezowania CNC

Frezowanie CNC jest bardzo popularną techniką skrawania materiału, ze względu na jej liczne zalety, takie jak:

 • Wysoka precyzja obróbki – możliwe jest uzyskanie skomplikowanych kształtów w oparciu o rysunki techniczne w postaci wydruku, bądź jako plik CAD
 • Uniwersalność – frezowaniu CNC można poddać różne materiały, metale (na przykład aluminium), tworzywa sztuczne, drewno.
 • Powtarzalność procesu produkcji – można uzyskać wiele elementów o takich samych parametrach.
 • Wydajność (szybkość) – możliwa jest praca wielu frezarek jednocześnie w sposób ciągły.
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa.

Formowanie materiału

Dzięki coraz większemu upowszechnieniu obrabiarek sterownych cyfrowo, proces obróbki materiału został znacznie przyspieszony. Jak wygląda proces formowania materiału? Najpierw należy zaprogramować urządzenie, czyli wpisać kolejność ruchów jakie ma wykonać frez. Należy to do zadań specjalistów, którzy mając do dyspozycji dokumentację techniczną, rysunki techniczne, pliki programów do projektowania, określają końcową geometrię produktu. Mogą oni również posłużyć się wyrobem gotowym.

Dysponując już potrzebnymi informacjami, wpisywane są one do specjalnego programu komputerowego. Program ten generuje sekwencję roboczą dla obrabiarki.

Wraz z rozpoczęciem procesu obróbki, proces przebiega automatycznie. Jednak w dalszym ciągu trwa nadzór operatora śledzącego i nadzorującego prawidłowość procesu. W razie potrzeby koryguje on pracę maszyny.

Podsumowanie

Cyfrowe sterowanie maszyną (CNC) sprawia, że uzyskuje się dużą powtarzalność uzyskiwanego produktu, niemożliwą do wykonania przez człowieka.

Jeśli potrzebują Państwo frezowanych elementów z aluminium, stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych itp. – zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Nie jesteśmy w stanie podać ceny w standardowym cenniku gdyż składa się na nią zbyt wiele elementów. Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą, prosimy o kontakt z nami by uzgodnić szczegóły oferty(cena jest uzależniona od wielu czynników, np. wielkości zamówienia, trudności obróbki, możliwości transportu, szybkości wykonania zamówienia itd.)

Świadczymy usługi frezowania CNC w całej Polsce, ale preferencyjne warunki rabatów oferujemy tylko w wybranych miastach Polski: Łódź, Śląsk, Białystok, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Kalisz, Katowice, Kielce, Konin, Koszalin, Kraków, Leszno, Lublin, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Warszawa.

Ma to związek przede wszystkim z występującymi problemami logistycznymi. Nie wymienione tutaj miasta(np. Chełm, Zamość, Suwałki, Sanok itp.) uwzględniamy tylko przy większej ilości zamówień. Dlatego ZAWSZE prosimy o kontakt z nami przed wysłaniem zapytania ofertowego w celu doprecyzowania szczegółów zamówienia.